Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drazí spoluobčané, dusíme se ve vlastní šťávě

25. 01. 2017 14:55:28
a jejími hlavními ingrediencemi jsou naše lenost, rozežranost, sobectví a bezohlednost. O čem to tu mluvím? O prapříčinách mnohého trápení; nejen toho aktuálního se špinavým vzduchem.

Nastala konečně ta pravá zima, po které jsme léta volali. Zprávy hlásí, že na našem území leží 2,72 miliard kubíků vody v podobě sněhu a ledu. Děti se můžou vyřádit na bobech a sáňkách, v mnoha městech lze nazout běžky a jít si zaběhat po okolí. Jenže si to tak nějak neužíváme, protože se jaksi nedá dýchat.

Ve velké části Evropy nastala vlivem inverzního počasí smogová situace. Diskutuje se o tom, jak vzniká ta poklička, pod kterou se drží vzduch bez pohybu, jaké částice smog tvoří, kde je možné hledat největší zdroje znečištění, zda je rozumné v takovém vzduchu aspoň trochu sportovat a tak dále a tak podobně. Jenže za tím vším vysvětlováním se skrývá jedno velké PROČ, které není moc akcentováno.

A odpověď na to PROČ zní: PROTOŽE se všichni řídíme zásadou „bližší košile než kabát“. Náš prospěch a naše pohodlíčko platí nade vše. Přece už za socialismu jsme si dlouholetým megaexperimentem ověřili, že člověk se zkrátka nemění tak rychle v zodpovědného a altruistického tvora, jak marxističtí kormidelníci mylně předpokládali, a žádná dobrovolná uvědomělost se od něj čekat nedá (čest výjimkám!). O majetek ve vlastnictví všech (a tudíž nikoho) jsme nijak zvlášť odpovědně nepečovali, to si mnozí pamatujeme. A vzduch takovým majetkem je (zatím).

Právě proto si každý řekne, ať se o něj starají ti druzí. Ať se kvalita vzduchu řeší na vyšší úrovni. Já nic; proč zrovna já bych se měl uskromňovat. Domnívám se, že tento převažující způsob myšlení musí vzít kompetentní úředníci a zastupitelé pořádně v úvahu.

Protože výzvy, abychom používali auta jen v nezbytných případech a správně topili, se zjevně míjejí účinkem. Je potřeba jet na to jednání, na školení, na nákup... přece se nebudu trmácet veřejnou dopravou, to nestíhám; anebo vláčet těžké tašky. Nejsem žádná socka. Ať někdo zakáže ty diesly a už konečně zatlačí na přeložení přepravy na železnici. Můj motor plní EURO 6, tak co.

Přece nebudeme topit plynem, když uhlí nebo dřevo vyjde mnohem lacinějš. A pak si můžem dovolit aspoň jednou za rok Chorvatsko. Máňa pořád nosí domů nějaké svetříky, ale ať si tu radost dopřeje, když na to ušetříme; a jíst se taky musí, no né? Tak jakýpak ohledy! A když už jednou ten kotel ve sklepě jede, proč do něj nepřihodit nějaký odpadky, dyť to hoří docela pěkně. Vždycky se to tak dělalo. Kdo by se s tím nosil ke kontejneru. Beztak ten tříděnej odpad nakonec skončí na jedný skládce, za to dám krk. A může si někdo zkusit zkoumat barvu našeho kouře nebo nám lézt do domu! Baryna na něj pustím. Narušovat mi osobní svobodu! Já jim dám, parchantům úřednickejm.

Tři ženy se scházejí na rohu před společnou cestou do fabriky na odpolední směnu. Vzájemně si připalují cigára. „Doma to ještě jakž takž jde, ale když vyjdeš ven, tak ten vzduch je tak těžkej, že by se dal krájet.“ (Tragikomiku této drobné grotesky jsem neunesla a něco jsem jim řekla. A rozhodně se to taky minulo účinkem.)

Ačkoli jeden nečoudící komín v ulici znamená pro zlepšení života místních lidí docela hodně, nikdy nebude dostatek dobrovolníků, kteří si radši připlatí, než aby otravovali ostatním i sobě vzduch. Proto se musí na vládní a obecní úrovni namíchat koktejl restrikcí, dotací, kontrol a daňového zatížení takovým způsobem, aby byli lidé i firmy k rozumnému chování přímo či nepřímo dotlačeni, a to hlavně prostřednictvím cen.

Nedělejme si iluze. Lidé se dobrovolně o pohodlí připravit nenechají, spotřebu neomezí. Nastavit podmínky tak, aby už konečně péče o životní prostředí dostala zelenou, ba přímo turbo zelenou, to je úkol vládnoucích elit. Neviditelná ruka trhu na to v žádném případě stačit nebude.

(Přemýšlím, že bych příště volila zelené. Jenže nesouhlasím s jejich podporou squatingu. Squating chápou jako „projev autonomní kultury; společenskou kritiku společnosti, v níž je vlastnictví deklarováno jako nedotknutelná hodnota“. Ach jo, zřejmě z toho nic nebude.)

Autor: Kateřina Štojrová | středa 25.1.2017 14:55 | karma článku: 14.56 | přečteno: 795x

Další články blogera

Kateřina Štojrová

Kde končí tolerance? (2)

Tato otázka stále visí ve vzduchu. Co všechno bude ještě schopna tolerovat příroda, aniž by nás začala „natvrdo“ ničit? Kolik kulturních světů se vejde do Evropy? Kolik skandálů a kauz ještě sneseme na naší politické scéně?

23.8.2017 v 17:50 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 449 | Diskuse

Kateřina Štojrová

Právo na dítě aneb Kdo se tady úplně zbláznil

Nedávno si několik politiků vyměňovalo názory na hranice asistované reprodukce. Který z jejich názorů už není možné považovat za normální? A je vůbec potřeba, abychom se vzájemně takto nálepkovali?

28.4.2017 v 19:03 | Karma článku: 30.22 | Přečteno: 980 | Diskuse

Kateřina Štojrová

Prosím, prosím ukliďme Česko!

Tak konečně jsem to udělala. Vzala jsem doma velký pytel, rukavice, a vydala jsem se vyčistit svou oblíbenou procházkovou trasu od odpadků. Nikdo jiný to za mě totiž neudělá.

29.3.2017 v 11:06 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 282 | Diskuse

Kateřina Štojrová

Bohéma - znamení doby postfaktické

V době postfaktické lidem přestává záležet na hledání pravdy a pochopení skutečnosti. Fakta už málokoho zajímají – důležitější jsou vzbuzované emoce. S touto kartou hráli, možná nevědomky, tvůrci seriálu Bohéma.

22.2.2017 v 11:21 | Karma článku: 36.99 | Přečteno: 4055 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Habsburské Rakousko bylo jazykově svobodnější než Československo

V jazykových ohledech tomu v Předlitavsku skutečně bylo. V praxi byla jeho jazyková ustavení liberálnější než následně za první republiky. Monarchie neměla stanovený úřední jazyk, kdežto Československo ano.

25.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 363 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Rusové

Ruské velení se ve druhé světové válce dopustilo při obraně Leningradu spousty katastrofálních a nesmyslných chyb. Dokázalo však být také flexibilní, vynalézavé, rozhodné a nakonec úspěšné.

25.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 290 | Diskuse

Karel Trčálek

Německé volby, Hitler vstal z mrtvých

Silnější pokolení vyžene slabé, poněvadž vůle k životu ve své poslední formě roztrhá všechna směšná pouta takzvané humanity jednotlivců, aby na její místo nastoupila humanita přírody (islámu), která ničí slabost (Západu)

25.9.2017 v 17:22 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 622 | Diskuse

Dalibor Martišek

Poštovní panoptikum města šlapanického

Párkrát jsem už podlehl dojmu, že všechno, co se může stát, si dokážu představit. Proto mám rád šlapanickou poštu. Tam se totiž občas dějí věci nepředstavitelné.

25.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 329 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poslední role J. T.

Vstoupil jsem do dnešního (25/9) rána s těmi největšími obavami. A podvědomě očekával tu nejhorší zprávu. Protože to, co se přihodilo Janu Třískovi na mostě pro Čechy nejkultovnějším, velkou naději nedávalo.

25.9.2017 v 14:50 | Karma článku: 25.49 | Přečteno: 770 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1390

Když mě něco nenechává v klidu, ráda o tom píšu, ať je to cokoliv. Urovnávám si tak myšlenky. Budu ráda, pokud Vás výsledky mého vnitřního úklidu potěší nebo přimějí k zamyšlení.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.